Polițiștii rutieri maramureșeni au desfășurat, în data de 23 mai 2026, acțiuni dedicate prevenirii și combaterii conducerii vehiculelor sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, în cadrul Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere.
Oamenii legii atrag atenția că astfel de comportamente reprezintă „un pericol major pentru siguranța tuturor participanților la trafic”.
Șofer depistat băut la Vișeu de Jos
În noaptea de 23 spre 24 mai, în jurul orei 03:30, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Leordina au oprit pentru control un autoturism care circula pe DN 18, în localitatea Vișeu de Jos.
La volan se afla un bărbat de 30 de ani, iar polițiștii au observat că acesta emana halenă alcoolică.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care șoferul a fost condus la o unitate medicală pentru stabilirea alcoolemiei.

Alt șofer, depistat în Borșa
Tot în cadrul acțiunilor desfășurate, polițiștii din Borșa au verificat un conducător auto care circula pe strada 22 Decembrie.
Bărbatul, în vârstă de 58 de ani, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Acesta a fost transportat la spital pentru prelevarea mostrelor biologice de sânge.

Polițiștii continuă verificările
În ambele cazuri, polițiștii continuă cercetările.
Reprezentanții IPJ Maramureș reamintesc faptul că alcoolul și substanțele psihoactive afectează capacitatea de reacție, atenția și percepția distanțelor, crescând semnificativ riscul producerii unor accidente grave.
FOTO: IPJ Maramureș

