România se află printre statele europene cu cele mai mari scumpiri la carburanți, potrivit datelor Eurostat publicate ieri, 22 iunie. În luna mai 2026, țara noastră a fost singura din Uniunea Europeană unde prețul motorinei a crescut față de luna precedentă.
Motorina s-a scumpit doar în România
Datele Eurostat arată că, în luna mai, prețul motorinei a crescut în România cu 1,6% față de luna aprilie.
În restul statelor membre ale Uniunii Europene, motorina s-a ieftinit. Cele mai mari scăderi au fost înregistrate în Germania, Grecia, Estonia și Irlanda.
România, printre cele mai mari creșteri anuale
Comparativ cu luna mai 2025, prețurile combustibililor și lubrifianților au crescut în toate statele UE.
România a înregistrat o majorare anuală de 30,4%, fiind depășită doar de Bulgaria, Luxemburg și Lituania.

Benzina s-a scumpit cu 6,2% într-o lună
Și benzina s-a scumpit în România în luna mai. Potrivit Eurostat, prețul benzinei a crescut cu 6,2% față de luna aprilie.
La nivelul Uniunii Europene, benzina s-a scumpit în 23 de state membre, însă România s-a aflat printre țările cu cele mai mari creșteri.
Șoferii români au plătit mai mult, în timp ce Europa a mers pe ieftiniri
La nivel european, prețurile la motorină au scăzut, în medie, cu 5,8% de la o lună la alta. România a fost singura excepție, ceea ce o plasează într-o situație aparte în raport cu tendința generală din Uniunea Europeană.
FOTO generică: ȘtirileProTV.ro

