Astăzi, 22 iunie 2026, senatorul AUR de Maramureș, Costache Chertif, a anunțat că a adus în atenția a patru miniștri situația locuitorilor din Poienile de sub Munte, în special a celor din Valea Rica și cătunul Luhei, care reclamă dificultăți în accesul către pășunile comunale și terenurile aflate în proprietatea lor.
Locuitorii reclamă bariere silvice și drumuri forestiere degradate
Potrivit senatorului, localnicii se confruntă cu bariere silvice, infrastructură rutieră forestieră degradată, riscul unor sancțiuni contravenționale și lipsa unor soluții administrative clare.
„Localnicii din Poienile de sub Munte – mai ales cei din Valea Rica și cătunul Luhei – nu au acces permanent și neîngrădit către pășunile comunale sau către terenurile aflate în proprietatea lor”, a transmis Costache Chertif.
Problema a fost dusă în Parlament
Parlamentarul susține că situația trenează de multă vreme și a generat tensiuni sociale, reclamații adresate autorităților și conflicte publice mediatizate.
Acesta propune ca soluție transferul unor drumuri forestiere sau terenuri aferente din administrarea Romsilva în domeniul public local.
Patru miniștri au fost sesizați
Costache Chertif a adresat o întrebare parlamentară către Cătălin Predoiu (PNL), Diana Buzoianu (USR), Radu Miruță (USR) și Attila Cseke (UDMR), solicitând analizarea unei soluții similare celei aplicate în comuna Curățele, județul Bihor.
„E vorba de transferul unor drumuri forestiere sau terenuri aferente din administrarea Romsilva în domeniul public local, pentru a facilita dezvoltarea comunității și a permite accesul la proprietăți”, a mai transmis senatorul AUR de Maramureș.

