Un bărbat de 45 de ani din Tăuții Măgherăuș s-a ales cu dosar penal după ce a fost surprins de polițiști circulând cu 106 km/h prin localitatea Săliștea de Sus. După oprirea în trafic, oamenii legii au descoperit că acesta consumase și alcool.
Depistat cu 106 km/h într-o zonă cu limită de 50 km/h
Incidentul a avut loc duminică, 21 iunie, în jurul orei 14:30, pe DJ 186, în localitatea Săliștea de Sus. Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Dragomirești desfășurau activități de supraveghere și control al traficului rutier, când au surprins cu aparatul radar un autoturism care circula cu 106 km/h.
Șoferul, un bărbat de 45 de ani din Tăuții Măgherăuș, a fost oprit, iar polițiștii au întocmit procesul-verbal de constatare a contravenției pentru depășirea vitezei legale.
Etilotestul a indicat 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat
După sancționarea pentru viteză, polițiștii au procedat la testarea conducătorului auto cu aparatul etilotest.
„Rezultatul indicând o concentrație de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat”, au transmis reprezentanții IPJ Maramureș.
Valoarea depistată a impus transportarea bărbatului la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.
Cercetările continuă
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub supravegherea procurorului de caz, urmând să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Imagine generică realizată cu ajutorul IA cu scop informativ.

